Investičné diamanty


Diamant je minerál, drahý kameň, ktorého chemické zloženie je čistý uhlík a ktorého atómy sú usporiadané v kubickej kryštálovej sústave.

Briliant je najčastejšie používaný a najrozšírenejší druh výbrusu, podľa ktorého brusiči tvarujú surové diamanty.

Dopyt po investičných diamantoch v posledných rokoch stále narastá. V súčasnosti patria medzi najvyhľadávanejšiu komoditu, do ktorej investori radi investujú svoje peniaze kvôli istote, že peniaze vložené do diamantov nikdy nestratia svoju hodnotu. Sú ľahko prenosné a ich hodnota sa za posledné roky niekoľkonásobne zvýšila.

Ak sa aj Vy zaujímate o investovanie do diamantov, naši špecialisti na investičné diamanty Vám kvalifikovane poradia, ako sa orientovať v tejto oblasti a zostavia Vám ponuku na Vaše investičné diamantové portfólio.

Čo je diamantové portfólio?


Podľa aktuálnej ponuky sa zákazníkovi odporučia diamanty, rozdelené na rýchlu a pomalšiu likviditu. Ak mu nevyhovujú diamanty z ponuky, môžu sa objednať s parametrami presne podľa jeho požiadavky.

Prečo sa oplatí investovať do diamantov?


Diamant je v porovnaní s nehnuteľnosťou bezpečnejším investičným nástrojom, obzvlášť pri nestabilite na burzách. O nehnuteľnosť sa investor musí starať, musí do nej stále investovať. Diamant sa zhodnocuje aj bez ďalších výdavkov.

Na Zemi je len určité obmedzené množstvo diamantov, je ich čoraz menej a menej. Pri diamante sa ľudia nepýtajú, či zarobí alebo prerobí, ale koľko zarobí.

Ako môže mať zákazník istotu, že diamant, do ktorého investuje, má naozaj parametre, za ktoré chce zaplatiť?


Garantom ceny je certifikát z uznávaného medzinárodného gemologického ústavu. Je to vlastne rodný list diamantu, v ktorom sú zhodnotené aj „štyri C“.

Štyri C – od nich závisí cena diamantu


Sú to štyri merateľné charakteristicky diamantu, známe ako štyri “céčka“. Tie napovedajú, ako diamant vyzerá, ale najmä, aká je jeho cena.

1. Carat – karát, je jednotkou váhy pre diamanty. Jednotka karát pochádza zo stredovekých trhov, kde sa ako váhová jednotka pre obchodovanie s drahými kameňmi resp. ich vyvažovanie používali semená svätojánskeho chleba. Tie majú vlastnosť, že všetky majú rovnakú váhu. Anglický názov pre semeno svätojánskeho chleba je carob. Z tohto slova vzniklo označenie pre jednotku váhy diamantu carat. Jeho skratka je ct, 1ct =0,2g.

Carat


Rozmery diamantov (priemer pásu pri pohľade na korunu) s briliantovým výbrusom o hmotnosti od 0,05 do 7,00ct:

0,05ct -> 2,30mm0,10ct -> 3,00mm0,15ct -> 3,40mm0,20ct -> 3,75mm
0,25ct -> 4,00mm0,50ct -> 5,00mm0,75ct -> 5,80mm1,00ct -> 6,50mm
1,25ct -> 6,90mm1,50ct -> 7,30mm1,75ct -> 7,70mm2,00ct -> 8,10mm
2,50ct -> 8,70mm3,00ct -> 9,20mm4,00ct -> 10,10mm5,00ct -> 10,90mm
7,00ct -> 12,20mm

2. Clarity – čistota, je stupeň výskytu cudzorodých látok v diamante, resp. chýb v jeho štruktúre, ktoré sa nazývajú inklúzie. Tieto inklúzie vznikajú v jednotlivých fázach tvorby kryštálu. Okrem nich sa hodnotia aj vonkajšie charakteristiky ako napr. škrabance, ktoré môžu vzniknúť opracovaním, alebo také, ktoré sa opracovaním nedali odstrániť.

Na základe ich počtu, veľkosti a rozloženia sa diamant zaraďuje do určitej skupiny podľa medzinárodnej stupnice čistoty diamantu. Pri hodnotení čistoty sa používa lupa s 10 násobným zväčšením.

Clarity


MEDZINÁRODNÁ STUPNICA ČISTOTY DIAMANTU


LC (Loupe - Clean) alebo IF (Internal Flawless)
Najvyššia čistota aj pri 10x zväčšení.
VSS (Very Very Small Inclusions) (VVS1, VVS2)
Veľmi veľmi malé inklúzie, ktoré sú veľmi ťažko zistiteľné lupou s 10 - násobným zväčšením.
VS (Very Small Inclusions) (VS1, VS2)
Veľmi malé inklúzie, ktoré sú veľmi ťažko zistiteľné lupou s 10 - násobným zväčšením.
SI (Small Inclusions) (SI1, SI2)
Malé inklúzie ľahko zistiteľné lupou s 10 - násobným zväčšením ale neviditeľné voľným okom z korunovej strany brusu.
PI (Pique)
Stredné inklúzie evidentne viditeľné lupou s 10 - násobným zväčšením a ťažko viditeľné voľným okom z korunovej strany brusu, nerušia brilianciu diamantu.
PII (Pique II)
Veľké a početné inklúzie, veľmi ľahko zistiteľné voľným okom z korunovej strany brusu, mierne znižujúce brilianciu diamantu.
PIII (Pique III)
Veľké a početné inklúzie, veľmi ľahko zistiteľné voľným okom z korunovej strany brusu, ktoré znižujú brilianciu diamantu.

3. Cut – výbrus sa považuje za najdôležitejšie „C“, ktoré ovplyvňujú šikovné ruky brusičov diamantov. Diamant, ktorý má vysoko hodnotenú farbu a čistotu, sa nekvalitným výbrusom môže pokaziť, naopak diamant s nižšími parametrami ale s kvalitným výbrusom bude vyzerať krajšie. Najznámejší výbrus je kruhový briliantový. Vyvinul ho matematik Marcel Tolkowsky, ktorý vypočítal ideálny tvar pre lom svetla, a tým dokázal dosiahnuť maximálnu krásu diamantu.
Ďalšie známe tvary výbrusu sú: Round, Oval, Pear, Heart, Princess, Triangle, Marquise, Radiant, Emerald a Cushion.

V systéme celosvetovo uznávaného gemologického inštitútu GIA sa vytvorila päťbodová stupnica na klasifikáciu briliantového výbrusu, pri ktorej sa analyzuje symetria, lesk a celková kvalita výbrusu.

  • Excellent - exceletný (EXC)
  • Very Good - veľmi dobrý (VG)
  • Good - dobrý (G)
  • Fair - dostačujúci (F)
  • Poor - slabý (P)

4. Color – farba diamantu

Diamant sa vyskytuje v prírode takmer vo všetkých farbách. Najčastejšie sú vo farbách od bielej po žltú. Na tieto základné farby bola schválená medzinárodná stupnica farieb, ktorá sa označuje písmenami latinskej abecedy D - Z. Čím je farba kameňa belšia, tým je jej označenie bližšie k začiatku abecedy.
Zaraďovanie diamantu podľa jeho farby musí vykonávať skúsený profesionál pomocou sady vzorkových kameňov (Master stones), ich porovnávaním s hodnoteným kameňom.

Color


Fancy color sa nazývajú diamanty s intenzívnym zafarbením

Fluorescencia
Pri ožiarení diamantu UV svetlom vyžarujú niektoré kamene sfarbené svetlo - fluorescenciu.

 

Medzinárodne uznávané gemologické laboratória sú:

  • GIA (Gemological Institute of America)
  • HRD (Hoge Raad voor Diamant)
  • IGI (International Gemological Institute)